Dekoracje wnętrz: styl nowoczesny a klasyczny – różnice

Jeśli chodzi o współczesne dekoracje wnętrz, w trendach zaobserwować możemy kilka stylów wiodących. Są to przede wszystkim: styl nowoczesny, klasyczny, skandynawski, industrialny, vintage, a także wabi sabi oraz hygge czy też minimalistyczny. Każdy z nich wprowadza coś nowego i dekoracje wśród każdego z nich będą nieco inne. W dzisiejszym artykule skupimy się na kompozycjach nowoczesnych i klasycznych.

Styl nowoczesny oraz klasyczny skutecznie rywalizują ze sobą we współczesnej architekturze wnętrz mieszkaniowych. Każdy z nich ma do zaoferowania coś innego, równie atrakcyjnego. Warto porównać ze sobą dekoracje wnętrz obu tych kierunków architektonicznych i wyznaczyć między nimi różnice na przykładzie kolorystyki wnętrz oraz źródeł ich oświetlenia.

Dekoracje wnętrz: kolorystyka

Jeśli chodzi o style mieszkaniowe, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na różnice kolorystyczne pomiędzy stylem nowoczesnym oraz klasycznym.

  • Styl nowoczesny wymagał będzie barw stonowanych, ale niepozbawionych smaku. Królowały będą tu odcienie kojarzące się z przyszłością i nowoczesnym podejściem do aranżacji. W cenie będzie biel, czerń oraz szarość. Warto pamiętać, że styl nowoczesny lubi nietypowe połączenia i rozwiązania, dlatego często spotkać można akcenty kolorystyczne kontrastujące ze stonowaną bazą. Wówczas stawia się na mocne, intensywne dodatki.
  • Styl klasyczny natomiast operuje kolorystyką ciepłą i elegancką. Tutaj stawia się nacisk głównie na biel oraz różne odcienie brązu. W stylu klasycznym ujrzymy również sporą ilość drewna, złota a także barw iście królewskich – takich jak bordowy, czerwień czy purpura. Nierzadko kolorystykę tę przełamują zielone rośliny.

 

Mieszkanie w stylu nowoczesnym (zdjęcie: Studio Loko)

Dekoracje wnętrz: oświetlenie

Oświetlenie to kolejna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę. Zarówno styl nowoczesny jak i klasyczny mają swoje własne typy źródeł świateł. Jak się prezentują?

  • Styl nowoczesny będzie stawiał głównie na oświetlenie bardzo jasne i nierzadko wyłącznie białe. Nie oznacza to jednak, że wśród wnętrz nowoczesnych nie odnajdziemy również ciekawych lamp generujących światło żółte. W stylu tym będzie nam zależało na oświetleniu całej powierzchni. Często jednak używa się również światełek punktowych – na przykład ledowych.
  • Styl klasyczny natomiast stawiał będzie na stare, sprawdzone metody. Tutaj liczyć możemy na oświetlenie główne sprytnie połączone z pobocznymi źródłami światła. Zaliczyć do nich możemy różnego rodzaju lampy stojące, jak i zabytkowe kinkiety, które dodają klimatu i uroku. Nierzadko również za źródło światła w mieszkaniach klasycznych uznaje się świece.