Jaką trawę zasadzić?

Wbrew pozorom, trawnik w naszym ogródku świadczy bardzo dużo o nas samych. Gdy będzie zadbany, stanie się naszą wizytówką w sąsiedztwie i okazją do chwalenia się z osiągniętego efektu pielęgnacji. Jak sprawić, że i my będziemy mogli pochwalić się perfekcyjnym trawnikiem? Wszystko zależy od tego, jak dobrze przygotujemy podłoże i jaką mieszankę traw wybierzemy.

Niektórych może zdziwić to, że kupujemy mieszanki traw. Dlaczego nie mogę kupić jednego rodzaju  i nie męczyć się z niepotrzebnym wyborem? Powód jest bardzo prosty. Żaden z gatunków traw nie spełnia potrzebnych kryteriów potrzebnych do wyhodowania perfekcyjnego trawnika. Z tego powodu, w naszych ogrodach wykorzystuje się mieszanki traw. Różne gatunki traw mają inne przeznaczenie użytkowania, odporność na choroby i szkodniki czy tolerancję na zacienienie.

Odpowiadając sobie na poniższe pytania, będziemy w stanie stwierdzić jaka mieszanka będzie skrojona pod nasze potrzeby.

  • Jak będzie używany trawnik?
  • Jakie są dostępne warunki?
  • Jak często będziemy go kosić?

Zwykle do wyboru będziemy mieli 3 główne typy mieszaniny trawnikowe:

Ozdobne

Miękkie i delikatne i intensywnie zielone – tak w skrócie opisać trawę z tej grupy. Będą najlepszym wyborem jako dopełnienie kwiatowego bogactwa w naszym ogrodzie. Wymagają starannej pielęgnacji i częstego koszenia, aby utrzymywać swój fantastyczny wygląd na długo. Nie jest odporna na deptanie, więc gdy nasze dzieci lubią bawić się w ogrodzie, nie powinniśmy mieć dużych połaci tej trawy.

Użytkowe

Gdy nasze pociechy uwielbiają grę w piłkę lub berka w sobotni słoneczny poranek w ogrodzie, potrzebna jest trawa, która będzie wystarczająco odporna na deptanie. Na pomoc takim potrzebom przychodzą mieszanki użytkowe, które, mimo że nie są aż tak okazałe, spełnią swoją funkcję.

Uniwersalne

Stanowią one połączenie obu wcześniej omawianych rodzajów. Posiadają więc wady obu z nich:  będą mniej efektowne od traw ozdobnych i mniej odporne od użytkowych. Są dobrym kompromisem między wyglądem i użytecznością i przez to największa ilość klientów wybiera właśnie ten rodzaj mieszanki.

Aby cieszyć się pięknym, efektownym i zasianym przez nas trawnikiem, powinniśmy zastanowić się, jak będzie używany i jak często będziemy mogli go kosić. Dobry wybór mieszanki odwdzięczy się nam świetnym wyglądem i mile spędzonym czasem w ogrodzie.