Koszt budowy domu pasywnego

Budowa domu jest niemałym wydatkiem, a współczesne budownictwo stawiane jest przed wieloma wyzwaniami technologicznymi. Jednym z nich jest energooszczędność. Według dyrektywy unijnej do 2021 roku wszystkie nowe budynki będą musiały charakteryzować się zerowym zużyciem energii. Stawia to także wyzwanie dla wielu deweloperów. Jaki jest koszt domu hybrydowego?

Domy hybrydowe czy inaczej nazywane energooszczędnymi z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla osób, które myślą o budowie domu. Rozwiązania w nich stosowane mają w rezultacie zadbać o to, aby zminimalizować płatność za rachunki. Ma on być samowystarczalny energetycznie. Czy to w ogóle możliwe?

budowa domu pasywnego

Domy hybrydowe są znacznie droższe w budowie niż ich tradycyjne odpowiedniki. Zależne jest to bardzo od technologii w jakiej jest to budowane, użytych materiałów oraz większej liczby dodatkowej instalacji, która w tradycyjnych domach jest rzadziej montowana. Sam projekt domu jest już wydatkiem, a tego typu domy potrzebują fachowej ręki przy ustaleni wszystkich szczegółów! Dom o standardowej powierzchni do 120 m2 to wydatek co najmniej dwóch – trzech tysięcy złotych. Zbyt niska cena powinna wzbudzić podejrzenia. Kolejnym etapem są materiały izolacyjne, które powinny być wysokiej jakości. Są to koszty do 50 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj materiału się zdecydujemy. Następnie czeka wybór okien. Dla domów hybrydowych wybór odpowiednich okien i ich montaż to nawet 30 tysięcy złotych. Instalacja wentylacyjna nawiewowo-wywiewna, która jest niezbędna w takich domach to kolejny wydatek około 20 tysięcy złotych Jeśli dodatkowo zostaną wykorzystane materiały dla pozyskiwania energii odnawialnej to wydatek wzrośnie o kolejne 20 tysięcy. Koszt budowy tradycyjnego domu to około 300 tysięcy złotych, a hybrydowego zaczyna się od 330 000.

Wydatki na budowę są bardzo duże i mogą odstraszać wielu ludzi, ale z drugiej strony to przyszłość budownictwa. Obecnie można pozyskać dofinansowanie dla budowy tego typu budynków, co powinno skłonić do stosowania energooszczędnej technologii. W dłuższym okresie same rachunki za energię i ciepło pozwalają na zwrot pieniędzy z inwestycji.

Tekst powstał przy pomocy: domyhybrydowe.pl/dom-hybrydowy/co-to-jest-dom-hybrydowy.