Okapy

Kuchnia bez okapu nie była by tym samym, byłaby trochę nie kompletna. Obecnie na rynku mamy do wyboru dużą ilość okapów dzięki którym możemy się pozbywać pary wodnej i czasami nieprzyjemnych zapachów, które wydobywają się z garnków bądź patelni podczas gotowania. Wybór odpowiedniego sprzętu też wcale nie jest taki prosty i nawet te najdroższe potrafią być gorsze od tych z niskiej bądź średniej półki cenowej. O markę sprzętów też nie musimy się martwić ponieważ jeśli mamy swojego ulubionego producenta to w dzisiejszych czasach z pewnością jest to w gamie jego produktów.

Zakup okapu jest często podyktowany tym jak jest zbudowana nasza kuchnia i czy będziemy mieli na niego miejsce, a więc jakie są rodzaje okapów jakie dostępne na rynku? Główne rodzaje to wolno-wiszące oraz do zabudowy, gdzie te pierwsze możemy podzielić na podszafkowe oraz kominowe.

Okapy podszafkowe bardzo dobrze sprawdzają się w kuchniach o nie dużych rozmiarach gdzie bardzo dobrze wtapiają się w przytulne otoczenie i nie zajmują dużo miejsca. Przez swoją wydajność nie za bardzo nadają się do kuchni większych szczególnie tych otwartych na inny pokój.

Okapy kominowe są już zdecydowanie większe, ponieważ występuje u nich duża rura dzięki której cały dym i zanieczyszczenia są odprowadzane do kanału wentylacyjnego. Nie można także powiesić nad nimi szafki, a także są droższe od poprzednika, za to o wiele bardziej wydajne w swojej pracy.

Następnym rodzaje są okapy wyspowe, które świetnie się sprawdzają jak sama nazwa mówi gdy nasza kuchenka znajduję się na wyspie na środku kuchni. W odróżnieniu od dwóch poprzednich nie możemy ich zamontować do ściany, a musimy do sufitu, ponieważ inaczej nie spełniałby swojego zadania tak jak powinien. Podobnie jak kominowe ich cena jest większa, ale dzięki temu trochę lepiej się prezentuje.

Jednym z moich ulubionych rodzajów są okapy teleskopowe, które są bardzo zgrabne i zajmują mało miejsca, ponieważ możemy je rozkładać i składać w zależności od obszaru nad jakim potrzebujemy żeby pracował. Dużym plusem jest też to, że nadaje się on do zabudowy.