Poczekaj z kupnem mieszkania

Jeżeli zamierzasz kupić w najbliższym czasie mieszkanie, dobrą decyzją będzie wstrzymanie się z dokonaniem zakupu przez najbliższych kilka miesięcy. Analitycy sugerują, że po tym czasie ceny zaczną spadać.

Firmy deweloperskie przeżywają w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Co chwilę powstają nowe osiedla, w których mieszkania są wykupione jeszcze przed ich wybudowaniem. Mimo dużej konkurencji na rynku nieruchomości, popyt jest tak duży, że od kilku dobrych lat ceny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Prędzej czy później rynek będzie musiał się nasycić. Według analityków już w roku 2012 możemy spodziewać się spadku mieszkań o około 10% – 15% za metr kwadratowy. Jest to spowodowane między innymi tym, że kanadyjskie domy są coraz popularniejsze. Przy mieszkaniu trzypokojowym jest to oszczędność na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że większość Polaków finansuje zakup mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego korzyści są jeszcze większe.

Z tego powodu dobrze jest odłożyć decyzję o zakupie mieszkania o kilka miesięcy i poczekać aż ceny spadną. Paradoksalnie dzięki globalnemu kryzysowi ceny nie poszły jeszcze bardziej w górę i dzisiaj możemy liczyć na ich spadek. Miejmy nadzieję, że skorzystają na tym wszyscy. Są to też dobre informacje dla osób, których do tej pory nie było stać na kupno mieszkania. Teraz mogą ponownie ocenić swoją sytuację i wykorzystać spadek cen. Obecne prognozy nie zmieniają jednak faktu, że mieszkania nadal pozostaną stosunkowo drogie i w przypadku większości, niestety nie obędzie się bez kredytu, który będzie trzeba spłacać całe życie.