Rolety zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?

Żaluzje, czy markizy, a może rolety? Wybór konkretnego rodzaju osłony jest uzależniony od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Wybierając rolety zewnętrzne, możemy zadbać o komfort użytkowania pomieszczeń tak latem, jak i zimą. Poza tym taka osłona jest doskonałym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi. Partnerem artykułu jest firma Wako Rolety – specjalizująca się w sprzedaży rolet na terenie Trójmiasta.

Rolety zewnętrzne – najważniejsze cechy

Wybierając rolety zewnętrzne, możemy sprawić, że nowoczesne budynki nic nie stracą na swojej estetyce. Ponadto takie osłony staną się integralną częścią współczesnych technologii stosowanych w budownictwie. Jednak walory czysto estetyczne to nie wszystko, co można dzięki nim osiągnąć. Są one również idealne wtedy, gdy zależy nam na doskonałej izolacji akustycznej. Dzięki nim uda się maksymalnie obniżyć poziom hałasu w poszczególnych wnętrzach.

Warto również wybrać te rolety, jeśli zależy nam na poczuciu prywatności i bezpieczeństwa w naszym domu. Rolety te w znacznym stopniu utrudniają włamywaczowi przedostatnie się do środka. Jednak, by faktycznie te osłony mogły zyskać miano antywłamaniowych, warto je odpowiednio wzmocnić, a także zadbać o to, by konstrukcja ich została na trwale przymocowana do ścian danego budynku.

Rolety zewnętrzne – podstawowe części

W podstawowym zestawie rolet zewnętrznych znajdują się takie elementy, jak: obudowa w postaci skrzynki i prowadnic, a także pancerz i napęd, który może być albo elektryczny, albo ręczny. Niezależnie od tego, na jaką roletę zewnętrzną się zdecydujemy, w każdym systemie można zastosować pancerz, który będzie wykonany z aluminium lub z PVC. By w pełni cieszyć się z uroku posiadania takich rolet, można zdecydować się na skrzynkę, która będzie wyposażona w moskitierę.

Rolety zewnętrzne na lato i na zimę

Jeśli zależy nam na tym, by nasze pomieszczenia nie tylko nie były nadmiernie nasłonecznione latem, ale również by się nie nagrzewały, warto wybrać wówczas rolety zewnętrzne. Dzięki nim promienie słoneczne są odbijane jeszcze przed zetknięciem z szybą, dlatego też we wnętrzu panuje przyjemny chłód. Zatem latem te rolety gwarantują doskonałą izolację termiczną. Do tego możemy regulować to, jak bardzo wnętrze ma być zacienione.

Z kolei zimą będziemy mogli przekonać się o tym, że rolety zewnętrzne osłaniają nie tylko przed słońcem, ale również przed opadami i przed wiatrem. Biorąc pod uwagę to, że w budynkach to właśnie przez okno ucieka najwięcej ciepła, warto pamiętać o tym, że rolety te zimą pozwalają poczynić znaczne oszczędności energii cieplnej. Zapotrzebowanie na energię zmniejsza się nawet o 30 procent, a wszystko dzięki temu, że zimą między oknem, a pancerzem rolety tworzy się tak zwana poduszka powietrzna, będąca jakby dodatkową warstwą izolacji.