automaty

Skąd się wzięły automaty do gry

Etymologia

Pochodzenie słowa automat pochodzi od greckiego słowa automatos, odnoszącego się do urządzenia technicznego lub maszyny, która jest zbudowana w celu wykonywania wcześniej określonych działań niezależnie i niezawodnie na impuls wyzwalający, nawet bez potrzeby bezpośredniej interwencji człowieka. Automat do gier jest więc urządzeniem, na którym można grać, albo dla rozrywki, albo o nagrody pieniężne. Określenia synonimu automatu do gier różnią się nieznacznie w zależności od zastosowania w poszczególnych krajach. Automat do gry, the slots, slot (USA, Kanada), fruit machine (Anglia), puggy (Szkocja), poker machine – pokies (Australia). To wszystko są ogólne określenia automatów do gry.

Pierwsze połknięcie automatu do gier

automaty

Czy wiesz, kiedy i gdzie powstał automat do gry? Oto kilka interesujących faktów na temat jego historii i rozwoju. Początki automatów do gry sięgają końca XIX wieku. Konkretnie, w 1891 roku, pierwszy mechaniczny automat do gry został zbudowany przez firmę Sittman & Pitt w Brooklynie, NY. Dźwignia służyła do obsługi systemu z tarczą i symbolami. Specjalna kombinacja symboli oznaczała wygraną. Opiera się na pokerze, a system gry składa się z pięciu bębnów po 10 kart każdy. Ponieważ nie było wypłaty bezpośrednio z automatu, często nagrodą dla zwycięzcy był napój, jedzenie lub inny przedmiot rzeczowy oferowany w lokalu. Już w początkach istnienia automatów do gry starano się zmniejszyć prawdopodobieństwo wygranej. Takim działaniem było wyjęcie dwóch kart, waleta kier i dziesiątki pik. Spowodowało to dwukrotne zmniejszenie prawdopodobieństwa wygrania koloru królewskiego.

Pionierem automatów do gry jest C.A.Fey i jego Liberty Bell.

Pierwszy klasyczny automat do gry, jaki znamy w części dzisiaj, został stworzony przez wynalazcę Charlesa Augustusa Fey’a w 1895 roku. Został on nazwany Dzwonem Wolności. Udoskonalił i zmniejszył liczbę wygrywających kombinacji przy użyciu 5 typów symboli (dzwonek, podkowa, karo, serce i pik) na trzech bębnach. Dlatego też był on w stanie zastosować opcję automatycznej wypłaty przy każdej możliwej wygranej. Był on tak popularny, że stał się przedmiotem zainteresowania manufaktur. Chociaż Liberty Bell został wkrótce zakazany w Kalifornii, rodzinnym stanie Charlesa Feya, zamówienia z innych stanów napływały. Oczywiście ze wszystkim, co popularne, powstają imitacje, i nie inaczej było w tym przypadku. W 1907 roku Herbert Mills z Chicago stworzył maszynę zwaną Operator Bell, która w kolejnych latach rozpowszechniła się w saloonach, barach, sklepach tytoniowych, klubach bowlingowych, salonach fryzjerskich i domach publicznych. Znalazł on swoje miejsce na rynku i jest jednym z pionierów automatów do gry. Obie te maszyny znajdują się obecnie w Muzeum Stanu Nevada.

Boom na automaty do gier

Duże zmiany i innowacje w automatach do gry przyniosło pojawienie się automatów wideo w latach 80-tych. Pierwszy automat wideo został opracowany w 1976 roku przez Fortune Coin. Po raz pierwszy został przetestowany w działaniu w hotelu Hilton w Las Vegas. Cała firma, wraz z technologią slotów wideo, została zakupiona przez International Gaming Technology (IGT) w 1978 roku. Przypomnijmy sobie jeszcze jeden pierwszy, a mianowicie automat do gry oferujący drugi ekran z kołem bonusowym. W Australii pojawił się w 1994 roku. Został on opracowany w USA przez firmę WMS Industries w 1996 roku. Drugi ekran udostępnia graczowi grę bonusową, w której mogą zostać zgromadzone dodatkowe wygrane.

Dokąd zmierza gra na automatach do gier?

automaty

Podczas gdy automat do gry z 1895 roku był prostą maszyną mechaniczną, dzisiejsze nowoczesne automaty do gry składają się z około 1200 oddzielnych części i ważą średnio 120 kg. Liczba maszyn wzrosła o co najmniej ćwierć wieku. Ich działalność jest legalna w około 50 krajach.

Przedstawiliśmy różnorodną i ciekawą historię automatów do gier w murowanych salonach gier. W ciągu ponad 100 lat przeszły one prawdziwie burzliwą transformację. Ale ewolucja nie zatrzymała się. O trendach w rozwoju nowoczesnych automatów do gier online informujemy w artykule Historia automatów do gier online.

Leave a Comment